Plazma jest to materia przypominająca gaz, która wyróżnia się wyższą jonizacją cząstek. W jej skład wchodzą zarówno cząstki naładowane elektrycznie, jak i cząstki obojętne. Jest ona nazywana czwartym stanem skupienia. Cięcie plazmą to proces rozdzielania przy użyciu łuku plazmowego. Przeczytaj, jakie zalety ma ta metoda i jak się sprawdza w stosunku do pozostałych sposobów cięcia stali.
Możliwości cięcia plazmowego
Duża obecność swobodnych elektronów oraz jonów o różnym ładunku sprawia, że plazma przewodzi prąd elektryczny, a jej opór maleje w stosunku do natężenia prądu. Podczas cięcia blach plazmą materiał ulega topnieniu i jest wyrzucany ze szczeliny poprzez silnie skoncentrowany łuk elektryczny o dużej energii kinetycznej, który jarzy się między przedmiotem a nietopliwą elektrodą. Plazma pozwala na cięcie każdego materiału przewodzącego prąd, jednak w praktyce używa się jej przede wszystkim do stali czarnej, stali nierdzewnej i aluminium. Palnik plazmowy umożliwia wykonywanie cięć różnego rodzaju np.:
- Ukosowanie, czyli cięcie tworzące pochyloną krawędź;
- cięcie szablonowe wzdłuż wcześniej przygotowanego szablonu,
- cięcie wielu blach jednocześnie;
- żłobienie.
Żłobienie wymaga skierowania palnika pod kątem ostrym do obrabianej powierzchni, co wpływa na wydmuchiwanie materiału bez jego przecinania. Jest to sposób, który w porównaniu z innymi cieplnymi metodami redukuje hałas i dym, a do tego wykazuje się wysoką wydajnością, precyzyjnością i czystością.
Rodzaje cięcia plazmowego
Cięcie plazmą można wykonywać ręcznie lub automatycznie. Technikę ręczną stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy praca musi być przeprowadzana precyzyjnie przy użyciu lekkich, kompaktowych, przenośnych maszyn. Wycinanie kształtów, otworów i prostych cięć metodą ręczną można robić do 50 mm głębokości. Określone efekty uzyskuje się za pomocą:
- sprężyny dystansowej,
- nasadki stykowej,
- nasadki do ukosowania,
- prowadnicy kołowej,
- przystawki do cięcia kołowego,
- przystawki do cięcia ukośnego.
Systemy do cięcia plazmowego można również instalować na stołach CNC oraz robotach. w ten sposób precyzyjnie wycina się rury, profile kwadratowe i inne detale. Istnieje także możliwość wykorzystania wybranych przecinarek gazowych CNC do cięcia rur za pomocą plazmy.
Porównanie cięcia plazmowego z innymi metodami
Plazma szybko przebija się przez materiał, a cięcie odbywa się bez podgrzewania. Na uwagę zasługuje także niewielka strefa wpływu, która skutkuje małymi odkształceniami. Otrzymana powierzchnia jest bardzo dobra jakościowo i nie ma nadpaleń. Cięcie plazmowe stali może być aż o 5 do 7 razy szybsze w porównaniu do cięcia gazowego. Jest to metoda, która przewyższa także cięcie laserem, ponieważ charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii oraz niższymi kosztami utrzymania. Możliwe jest przeprowadzanie różnego rodzaju cięć w dużym zakresie grubości. Skuteczne cięcie w pionie i ukosowanie stali konstrukcyjnej wykonuje się na materiałach do 30 mm.
Najnowsze komentarze